Чесма у парку Мањеж

Ова чесма која се данас налази у парку Мањеж испред ФМУ можда је била део акције сталне конференције градова и општина Југославије и Завода за заштиту споменика културе града Београда у сврху уређења града Београда приликом организације ИX самита Покрета несврстаних, одржаног од 4. до 7. септембра 1989. године. Ова југословенска поклон-галерија имала је за циљ да представи солидарност југословенских општина и региона и да буде потврда пријатељства и заједништва. Дарови који су украсили главни град су, како бележи тадашња штампа, сваки на свој начин представљали средину одакле долазе, у нади да ће главни град и убудуће представљати „Југославију у малом”. Како тадашња штампа истиче тиме је „свету пружен доказ да унутрашње свађе и неслагања, на жалост најчешће својствена врховним руководствима, нису део свакодневице радног човека и грађанина, као и то да укупна снага земље, залог њеног јединства и оопстанка јесте узајамност радних људи и грађана тако несебично показана овом приликом.”


Како сазнајемо на основу техничке документације уређења и припреме Београда за ИX самит несврстаних 1989. која се данас чува у Заводу за заштиту споменика културе града Београда, за идејно решење чесме-скулптуре код Музичке академије у парку Мањеж био је задужен УЛУС. Поред тога, постоји и документ који сведочи о измени првобитно замишљеног плана по коме је чесма требало да буде постављена у парку близу дечијег игралишта. На основу извора из штампе, међу неколико спомен-чесми наводи се и једна у парку Мањеж која је поклон општина Славоније и Барање.


Поред сваког поклона у оквиру ове градске галерије на отвореном налазила се бронзана плоча, рад Коље Милуновића, на којој су били исписани подаци о делу, аутору, дародавцу и ИX конференцији Покрета несврстаних. Намера је била да овај бронзани детаљ остане трајно обележје лепог повода за поклон и читаве акције коју је покренула Стална конференција градова и општина Југославије. Бронзане плоче, као и сви радови, свечано су откривени 25. августа 1989. године. Та несвакидашња предаја поклона била је пропраћена музичким и драмским програмом, а завшрена је здравицом уз севдалинке у Скадарлији. Данас, у већини случајева бронзаних плоча уз радове нема, а положај и улога ове чесме у уређењу Београда поводом ИX конференције Покрета несврстаних нејасна је не само због њене поставке у самом парку, већ и на основу сачуване документације. Уколико знате детаљнију причу о овој чесми или пак о поклону општина Славоније и Барање, пишите нам на nesvrstani21@gmail.com.

Живот обележја испричала: Ана Кнежевић