Сидро МАУ

Веда Загорац и др Здравко Печар, југословенске дипломате, културни радници и оснивачи Музеја афричке уметности у Београду, сидро су добили на поклон за време боравка у Акри, Гани, 1975. године. Гвоздено сидро припадало је једном од ропских бродова „негријера“ којим су превожени људи из Африке у Северну и Јужну Америку. Плански га постављајући пред сам улаз у Музеј, они су желели да подвуку снажну антиколонијалну политику како тадашње Југославије, тако и самог Музеја у Београду.


Веда Загорац је једном приликом изјавила: „Нарочито ми је било стало да пренесем сидро са једног брода којим је превожено црно робље за Америку, јер оно симболично говори о једном периоду живота афричког народа. Данас на плочи уз које је сидро изложено пише: У овој трговини људима никада нису учествовали народи Југославије, због чега је она (Југославија) и могла бити један од носилаца идеје несврстаности.“


Сидро и табла ливена у месингу подвргнуте су конзерваторским третманима приликом уређења музејског прилаза 2016. године. Постављање нове информационе табле део је пројекта и изложбе Несврстани свет, реализованих 2021. године поводом обележавања шест деценија од Прве конференције Покрета несврстаних одржане 1961. године у Београду.

Живот обележја испричала: Емилиа Епштајн